Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Zdravstvena in socialna varnost samozaposlenih
 Artservis Forum : Priročnik : Zdravstvena in socialna varnost samozaposlenih
Message Icon Topic: kulturniki in porodniške & bolniške Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
brbr
Novinec
Novinec

Online Status: Offline
Quote brbr Replybullet Topic: kulturniki in porodniške & bolniške
    Posted: 10.3.2006 at 11:29

Od tega meseca imam status samozaposlene v kulturi in si sama plačujem prispevke. Avgusta bom rodila in pripadala naj bi mi tudi porodniška. Kolikor mi uspe razbrati zakone, bi se mi splačalo plačevati čim višje prispevke, ker bo potem višja tudi porodniška (in to 12 mesecev, višje prispevke pa bom plačevala le 4 mesece). Ker pa se bojim, da je to videti preveč dobro, da bi bilo res, in da je kje skrita kaka "caka", ki je nisem uspela odkriti, me zanima, ali ima kaka podobne izkušnje?

lp,

B.

IP IP Logged
katja
Novinec
Novinec

Quote katja Replybullet Posted: 16.3.2006 at 12:07
za porodniško se ti šteje povprečje preteklih 12 mesecev. Če si boš plačevala višje prispevke se ti bo povprečje pač nekoliko zvišalo.Če si bila preden si dobila status prijavljena na borzi in si tam dobivala kakršnokoli podporo se ti tudi to šteje v povprečje. v porodniško boš šla en ali dva meseca pred porodom, tako da se ti šteje preteklih 12 mesecev npr. do junija. lp
katja
IP IP Logged
april
Novinec
Novinec

Quote april Replybullet Posted: 25.10.2006 at 10:54
Mene pa zanima, kje, kako in koliko lahko doplačuješ to zavarovalno vsoto in kako se to konkretno pozna - npr. koliko porodniške dobiš, če nič ne doplačuješ in koliko moraš doplačevati, da se pozna pri porodniški.
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 25.10.2006 at 23:45
Jaz sem si sama plačevala prispevke (mi jih ne ministrstvo) in namesto 1. razreda, ko plačaš prbl. 46.000, sem 4 mesece plačevala 4. razred (prbl. 127.000 mesečno). Prej sem bila študentka. Za porodniško se ti upošteva, koliko prispevkov si v povprečju plačeval v zadnjih 12 mesecih. Če si študent ali brezposeln je to minimalac. Pri meni je torej bilo 8 mesecev minimalca (kot da bi si plačevala 46.000) in 4 mesece višje - kar mi je zneslo, da imam sedaj porodniško prbl 115.000 na mesec. Če pa ne bi plačevala višje osnove, bi imela porodniško dobrih 60000 jurjev. S štirimi mesci plačevanja po dobrih sto jurjev, sem torej dobila 12 mesecev x dobrih sto jurjev. Se mi je torej splačalo, saj bom dobila 12 mesecev po 50.000 jurjev več kot bi sicer.
Uf, malo zmedeno sem to napisala. Upam, da si kaj razumela. Sicer pa imaš program za izračun višine porodniške na straneh centra za soc. delo, Šiška: http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunOSNOVA.asp
lp
IP IP Logged
april
Novinec
Novinec

Quote april Replybullet Posted: 26.10.2006 at 08:50
zelo hvala za informacijo!
IP IP Logged
april
Novinec
Novinec

Quote april Replybullet Posted: 26.10.2006 at 09:34
še nekaj ... a se te prispevke plačuje na davčni upravi? vsak mesec, s položnico ali kako? ne plačujem si sama, pa ne vem ...
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 26.10.2006 at 10:28
vsak mesec s položnicami do določenega datuma - primer in vse številke, račune, pa dobiš na davčni upravi. daj jih še tam povprašaj za podrobnosti, čeprav meni niso znali skoraj nič povedat, sem se morala kar sama znajt in preračunat zadeve
lp
b
IP IP Logged
Angelina
Novinec
Novinec

Quote Angelina Replybullet Posted: 01.12.2006 at 21:56
Kdo pa ti plačuje če si jih ne sama?
Ker če si sama potem si lahko višaš če si ne pa ne moreš kar višati... samozaposleni si sami dodelijo razed v katerega spadajo delavci pa pač kot je neto
Koliko najmanj moraš plačevati pa določi DURS
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 01.12.2006 at 22:03
Meni so na DURSu Center rekli, da si lahko plačujem kolikor si hočem (sem si tik pred tem sploh uredila status) in niso nič gledali, kakšne dohodke zares imam.
Sicer pa sem mislila - če ti plačuje ministrstvo za kulturo.
IP IP Logged
dreja
Novinec
Novinec

Quote dreja Replybullet Posted: 08.1.2007 at 16:42
Jaz imam status kulturne delavke od 1.7.2006, prispevke pa mi placuje drzava-najnizje. Pred tem sem bila nekaj mesecev brezposelna in nisem dobivala nobene socialne pomoci. Rodila bom sredi maja, tako, da bom imela delovne dobe 11 mesecev in ne 12 mesecev kot je potrebno. Zanima me ali se steje povprecje prihodkov ali prispevkov? In kako visoka je porodniska, ce se stejejo le prispevki? Hvala za odgovor.
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 08.1.2007 at 21:12
Ista figa je - za tisti mesec, ko si bila brezposelna, se ti bodo šteli minimalni prispevki. Enako kot sedaj, ko ti prispevke plačuje država. Višino porodniške si lahko izračunaš na:

IP IP Logged
dreja
Novinec
Novinec

Quote dreja Replybullet Posted: 15.1.2007 at 21:30
Hvala za odgovor. Zanima me se kako je s temi prispevki v casu porodniskega dopusta? jih placuje drzava? oziroma, ce se odlocim sedaj ostale mesece doplacevat osnovi ali to pomeni, da si doplacujem tudi v casu porodniskega dopusta?
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 15.1.2007 at 21:44
Med porodniško plačuje vse država, v višini pač glede na višino porodniške. Prej pa sem osnovi jaz doplačevala samo toliko, kolikor je šlo v izračun za višino nadomestila. Porodniško sem nastopila začetek julija - za nadomestilo se je upoštevalo 12 mesecev do maja (vključno), zato sem si za maj še plačala višjo tarifo, za junij pa že najnižjo možno. Na občini in dursu sem jih 100x vprašala, ali je to ok, da mi ne bi slučajno potem težili (če bi si morala odslej vedno plačevati tako visoke prispevke, bi bankrotirala:) - pa so rekli, da je vse ok, da njih ne briga, koliko plačujem, in res mi doslej še nihče ni nič rekel.

IP IP Logged
lamorna
Novinec
Novinec

Quote lamorna Replybullet Posted: 08.3.2007 at 09:56
Zanima me, ce ima kdo kaksne info o tem, kako je, ce se po koncu porodniskega dopusta odlocis za polovicni delovni cas do 3. leta otrokove starosti. Uradniki me posiljajo od enega do drugega, nihce ne ve niti postopkov, kako se to ureja. Na mojem CSD Lj.Center so mi povedali narobe, iskala pomoc tudi pri pravniku na Glosi. Sem samozaposlena, prevajalka, prispevke sem si vse cas placevala sama. Ce prav razumem, mi torej zdaj pol prispevkov do najnizje osnove placa drzava, pol pa sama. Ne vem pa, kako je z delovno dobo (se steje cela) in z bolnisko. Se pravi, ce zboli otrok, ali to pomeni, da dobim nadomestilo sele po 30. dnevu bolezni. Grozno je, kako smo neizenaceni z zaposlenimi. Ze ves ta cas, ki ga porabis za iskanje info, kaj sele glede pravic.
Hvala za info, ce kdo ima te izkusnje in zadevno vedenje.
IP IP Logged
irena
Novinec
Novinec

Quote irena Replybullet Posted: 13.3.2007 at 15:37
ko sem bila sama v podobni situaciji, pred slabim letom. sem zelo hitro dobila odgovor NE, samozaposleni v kulturi, kje drugje ali sp ne morejo na polovicno bolnisko!!!
ko zboli otrok, dobis nadomestilo takoj prvi dan!
IP IP Logged
irena
Novinec
Novinec

Quote irena Replybullet Posted: 13.3.2007 at 22:00
mislila sem na polovični delovni čas - ne polovično bolniško seveda!Dead
IP IP Logged
brbr
Novinec
Novinec

Quote brbr Replybullet Posted: 14.3.2007 at 09:37
Lamorna, prosim javi, če kaj izveš, tudi jaz bom kmalu v podobnem položaju in sem razmišljala o tej možnosti.
IP IP Logged
lamorna
Novinec
Novinec

Quote lamorna Replybullet Posted: 14.3.2007 at 17:30
Hvala za informacije. Vsaj to, no, da dobiš bolniško nadomestilo v primeru otrokove bolezni.
Trenutno mi nadvse učinkoviti uradniki na Min. za kulturo že drugi teden (po dvakratnem telefonskem urgiranju!) packajo eno ubogo odločbico, da se me vpiše v razvid za polovični del. čas. Ko to dobim, se podam naprej na lov za info in urejanjem. Bom sporočila, ko bom uredila. (Upam, da ne bo šla hčerka takrat že v šolo).
LP
IP IP Logged
irena
Novinec
Novinec

Quote irena Replybullet Posted: 21.3.2007 at 12:31

hojla lamora
Trosila sem napacne informacijo o moznosti zaposlitve za krajsi delovni cas v obdobju do otrokovega tretjega leta starosti tudi za samozaposlene.
Ko sem si sama pred letom zelela to urediti, se ni dalo, sedaj pa so spremenili zakon, in so vsaj na tem podrocju pravice samozaposlenih izenacene z zaposlenimi.
torej pol prispevkov placas sam, pol ti jih placa drzava

http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/krajsiDelovniCas.asp

uspesen boj! sporoci kako je slo
lp

IP IP Logged
lamorna
Novinec
Novinec

Quote lamorna Replybullet Posted: 21.3.2007 at 22:30
Hvala za link, Irena. To, da ta rec do 3. leta otrokove starosti velja tudi za nas, vem, zato tudi urejam. In bi bila ze tudi sporocila kaj novega, a vas res ne bi rada kratko/dolgocasila z absurdnostmi in naravnost kafkovskimi situacijami, ki jih zdaj ze 3. teden prezivljam na telefonu z Ministrstvom za kulturo, ker mi nizji uradniki ne uspejo izgotoviti tiste odlocbe, visji pa ne uloviti presvitlega ministra, da bi jo podpisal. Ne mores verjet...
A da ne dolgovezim, naj v tem trenutku samo se toplo priporocim vsem, ki se nameravajo odlociti za tako možnost, naj zacnejo urejati papirje vsaj 2 meseca pred koncem porodniskega dopusta. Za urejanje z M. za kulturo racunajte vsaj 1 mesec in obilo zivcev. In smisel za humor imejte.
Se oglasim, ko bo kaj novega pri meni.
LP
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum