Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Zdravstvena in socialna varnost samozaposlenih
 Artservis Forum : Priročnik : Zdravstvena in socialna varnost samozaposlenih
Message Icon Topic: Komentarji, informacije, mnenja Post Reply Post New Topic
Author Message
Irena Polanec
Novinec
Novinec

Online Status: Offline
Quote Irena Polanec Replybullet Topic: Komentarji, informacije, mnenja
    Posted: 16.9.2005 at 16:36
Ja, tako je to. Vsake tri leta Ministrstvu za kulturo dokazujemo, da smo pridni in pomembni, vsako leto, da smo revni, zdaj bomo pa za povrh vsak mesec računali, koliko dr�avi �e dolgujemo.
Na delu je temeljit cinizem: pravica do plačila prispevkov ustvarjalca v Sloveniji itak doleti le v primeru, da "mu njegov dohodkovni polo�aj ne zagotavlja normalnih pogojev za delo". Delujemo torej v nenormalnih pogojih. Pravica izkazica.

Edited by Irena Polanec
IP IP Logged
pepca
Novinec
Novinec

Quote pepca Replybullet Posted: 16.9.2005 at 18:55

Glede na zadnji vihar, ko je imelo veliko samozaposlenih težave z oddajanjem letnega poročila o dohodkih MK-ju, lahko sklepamo, da pomeni zahteva po mesečnih poročilih Dursu eno manjšo Katrino za kulturnike. Da ne omenjam doplačevanj. 

IP IP Logged
Urednica
Administrator
Administrator

Quote Urednica Replybullet Posted: 16.9.2005 at 23:35

Uporabnica nam je sporočila izsledke svoje raziskave na davčni izpostavi Vič-Rudnik:

1. precej jasno je glede visine plačevanja prispevkov, ne pa tudi glede mesečnih poročil.

2. zaenkrat je glede plačevanja prispevkov samostojcev jasno le to in za tiste, ki si prispevke plačujejo sami: dokler oseba ne prejme odločbe o dohodnini, potem velja, da plačuje kot doslej, le da se je zvišal znesek bruto minimalne plače in je to razlika. Za vse ostale, ki so odločbo prejeli, pa velja, da iz odločbe ugotovijo svojo osnovo za dohodnino za 2004, po tem ugotovijo, v kateri razred sodijo in s prvim naslednjim plačilom in poročilom delajo po novem.

Urednica

IP IP Logged
Axa
Novinec
Novinec

Quote Axa Replybullet Posted: 21.9.2005 at 02:03

Meni se zdi grozno to, kar se je lani zgodilo Matetu Dolencu in Slavku Preglu.

Tudi moj primer ni bil zelo drugačen. Zaradi (ne prav velikega) prihodka iz knjižničnega nadomestila sem presegla cenzus in danes izvedela, da mi MzK ne bo več plačevalo prispevkov. In zdaj mi spet "grozi" še ena podobna reč, nekakšna nagrada!?!?! Včasih bi se človek priznanja veselil - zdaj se ga boji. Saj to je noro.

Axa

IP IP Logged
Urednica
Administrator
Administrator

Quote Urednica Replybullet Posted: 21.9.2005 at 10:19

Axa je omenila knjižnjično nadomestilo, ki ogrozi cenzus in lahko tudi povzroči doplačevanje socialnih prispevkov. Druga taka zadeva je delovna štipendija. Ve kdo še za kaj podobnega?

Dobro bi bilo naredit seznam teh dohodkov in ga poslat MK, ki naj poskuša doseči pri DURS-u dogovor, da se izvzamejo od cenzusov.

Urednica

IP IP Logged
Axa
Novinec
Novinec

Quote Axa Replybullet Posted: 22.9.2005 at 00:16

Ja, to sem pozabila: ne vem, kako je na drugih področjih, ampak pri nas, prevajalcih, so tu še delovne štipendije, štipendije za bivanje v tujini in premije (to je nekakšna delovna štipendija/nagrada za tiste bolj uveljavljene oziroma vrhunske prevajalce). Seveda to velja tudi za nagrade vseh vrst, ki ti lahko krepko zagrenijo življenje.

Dozdeva se mi, da je že skrajni čas, da se "umetniki" malce spustimo na zemljo in pomislimo tudi na svoje posvetne zadeve. Vse skupine prebivalcev imajo sindikate, združenja ... skratka nekakšne skupine pritiska. Mi samo jamramo, ukrenemo pa prav nič. Je že res, da se v povprečju na birokracijo spoznamo manj od drugih, ampak posledice pa krepko čutimo in se jih zavedamo.

Samo društvo npr. likovnih ustvarjalcev, prevajalcev ipd. zaradi premajhne številčnosti ne more doseči nič. Za "sindikalna" vprašanja bi moralo obstajati združenje, ki bi povezovalo vse samozaposlene v kulturi, nemara celo v povezavi s "prišleki", kot so samostojni novinarji in lektorji.

Če bo šlo tako naprej, res ne vem, ali bo sploh še smiselno imeti status.

IP IP Logged
Urednica
Administrator
Administrator

Quote Urednica Replybullet Posted: 22.9.2005 at 11:02

Z nujnostjo povezovanja v skupino pritiska se popolnoma strinjam. Vprasanje je samo, kako.

Zdi se mi, da je pri samozaposlenih prisoten odpor, morda celo blokada proti povezovanju in ukvarjanju s takimi temami, kar nenazadnje izpricuje tudi skromen odziv na tale forum.

IP IP Logged
zorica
Novinec
Novinec

Quote zorica Replybullet Posted: 22.9.2005 at 16:51
V Velenju samozaposleni, ki nam prispevke placuje drzava, nosimo izracune na durs ze kar kaksne dve leti, tako da zdaj ni kaksnih sprememb, ali pa ce je to kaj drugega. Ali kdo kaj ve, pri nas na dursu so zelo redkobesedni. Uzivajte!!
IP IP Logged
Axa
Novinec
Novinec

Quote Axa Replybullet Posted: 22.9.2005 at 19:45

No, da ne bomo dursovcev samo kritizirali: vsaj jaz imam izredno dobre izkušnje s puncami in damami na šišenskem DURS. Doslej so bile vse prijazne in celo ustrežljive - ker sem zabita, ko gre za administracijo, mi je vse treba povedati po večkrat, in to tudi naredijo. Ko sem bila dalj časa bolna, se je ena potrudila in mi več mesecev vsakič prihranila pot na ZZZS, kar mi je takrat veliko pomenilo. Včasih pozabljamo, da si niso one izmislile bedastih zakonov, in smo brez potrebe tudi sami malo zoprni, ko moramo k njim. Jaz se malo potrudim, da sem prijazna z njimi, pa so one tudi.

Axa

Edited by Axa
IP IP Logged
Axa
Novinec
Novinec

Quote Axa Replybullet Posted: 22.9.2005 at 19:50

Pa saj se nam ne bi bilo treba ubadati s tem - dovolj bi bila že en sam človek iz naših vrst + pravnik, ki se spozna na to področje. Potem bi jima svoja vprašanja, predloge, nestrinjanja ipd. samo posredovali, onadva pa bi ukrepala. Iz nekakšne članarine pa bi se pokrivalo njuno delovanje.

Saj vem ... problem je, KDO je ta človek  Domnevam in srčno upam, da obstaja ...

Axa

IP IP Logged
Urednica
Administrator
Administrator

Quote Urednica Replybullet Posted: 23.9.2005 at 11:28

Zorica: spremenjene so zavarovalne osnove, se pravi baza, po kateri s izracunavajo socialni prispevki. Ostale novosti pa so nove kakor za koga. Na Dursu pravijo, da so si ze dosedaj morali nekateri samozaposleni doplacevati prispevke, torej za nekateri to ni novost, enako je z oddajanjem porocil.

IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Artservis je projekt Zavoda SCCA Ljubljana