Imam podpisano pogodbo z javno ustanovo za besedilo, ki naj bi izšlo v razstavnem katalogu. Pogodba je bila napisana za pavšalno dolžino, in sicer za 20.000 znakov. Honorar po tej pogodbi mi ni bil izplačan. Hkrati se je dolžina besedila podaljšala na 65.000 znakov, čemur naročnik ni nasprotoval. Ali bi bilo najbolje, da napišem aneks k tej prvi pogodbi, ki je bila samo za 1/3 obsega in napišem še dejanski obseg in temu ustrezno višino honorarja? Hkrati bi se rad zavaroval. V aneksu bi napisal, da bom svoje besedilo objavil drugje, če ne bo izšlo v omenjenem katalogu do določenega datuma.
Vsekakor vam svetujemo, da novo nastalo situacijo uredite tudi pogodbeno z aneksom k prvotni pogodbi, saj se boste tako ustrezno zavarovali, da vam glede na večji obseg opravljenega dela pripada tudi višji honorar. Sicer bo ostalo le pri (verjetno) ustni odobritvi, ki bi jo bilo v morebitnem postopku izterjave teže dokazati. Tudi sicer bi se brez aneksa vaš naročnik (»javna ustanova«) lahko kasneje skliceval, da tako obsežnega dela ni naročil in ga zato ne bo plačal. V veljavni pogodbi je namreč predviden manjši obseg in tudi manjši honorar.
V aneksu bi bilo tako smiselno na novo urediti obseg naročenega avtorskega dela (število znakov) in pa seveda tudi višino avtorskega honorarja.
Glede avtorskih pravic pri besedilu pa imate dve možnosti:
Lahko se dogovorite za tako imenovani neizključen prenos avtorskih pravic pri besedilu. V tem primeru lahko pri besedilu obdržite vse materialne avtorske pravice in ga lahko izkoriščate poleg naročnika, ne glede na to, kaj bo naročnik z njim naredil ali kaj ne bo naredil. Tak prenos namreč pomeni, da se avtor sam ne odpove svojim pravicam, temveč da imata pravice na istem avtorskem delu tako on kot tudi drugi imetnik, na katerega je avtor te pravice prenesel (1. odst. 74. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah – ZASP).
Druga možnost je izključen prenos pravic. To je prenos, po katerem lahko delo uporablja samo imetnik pravic, ne pa tudi avtor sam (2. odst. 74. člena ZASP). V tem primeru se tako avtor odpove materialnim avtorskim pravicam in jih ima izključno njihov imetnik. Zgolj v tem primeru bi potrebovali tudi dodaten pogoj – objavo kataloga do določenega datuma. V primeru takšnega izključnega prenosa pa bi lahko v pogodbi (aneksu) določili, da sicer na naročnika prenašate (dogovorjene) materialne avtorske pravice, a da vam te pripadejo nazaj, če naročnik do določenega datuma ne izda kataloga, ki bo vseboval omenjeno besedilo kot avtorsko delo.